Jakie jest zapotrzebowanie organizmu na wodę? Jakie są oznaki odwodnienia?- Autorska publikacja na portalu internetowym "Kobieta Wie Lepiej" 18.06.2014r

Jakie jest zapotrzebowanie organizmu na wodę? Jakie są oznaki odwodnienia?- Autorska publikacja na portalu internetowym "Kobieta Wie Lepiej" 18.06.2014r

śr., 18/06/2014 - 16:39 -- EvaHL

Przed nami najgorętsze miesiące w roku.  Słońce , czas urlopów , wypoczynku na łonie natury i beztroski.  Nasz organizm w obronie przed wysoką temperaturą będzie domagać się więcej płynów- warto postawić wówczas na naturalną wodę mineralną..  To jak zbawienna jest woda dla  organizmu nie musze chyba nikogo przekonywać. Ale tak dla proformy przypomnę, że wypijanie codziennie ok. 2l wody mineralnej ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Organizm dorosłego człowieka składa się z 65% wody , natomiast codziennie traci jej ok. 4%, dlatego istotne jest aby na bieżąco tę utratę uzupełniać, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Samo zapotrzebowanie na wodę znacznie różni się u wielu osób. Jest ono uzależnione od diety, poziomu aktywności fizycznej , wieku oraz temperatury otoczenia.   
W upalne dni w szczególności należy zwrócić uwagę na osoby starsze, które nie odczuwają już takiego pragnienia jak osoby młodsze, a i niejednokrotnie po prostu zapominają o przyjmowaniu płynów w ciągu dnia.

Pierwsze oznaki odwodnienia organizmu:        
- pragnienie, które jak na ironię pojawia się dopiero w środkowej fazie odwodnienia organizmu,
- ogólne zmęczenie, osłabienie,             
-  spadek koncentracji,                
- bóle głowy,    
- suchość w ustach,       
 

Kolejny , zaawansowany już etap odwodnienia organizmu:     
- ospałość,         
- przyspieszone bicie serca,       
- utrata elastyczności skóry,      

               
Ostatni bardzo poważny etap odwodnienia organizmu, gdzie następuje już ciężkie odwodnienie, któremu towarzyszy utrata 10% masy ciała oraz:       
- przyspieszony oddech               ,             
- zimna, lepka skóra,     
- zmiana stanu psychicznego,                   
- zawroty głowy,            
- utrudniona mowa,      
- zaburzenia widzenia, 
- omdlenia a nawet wymioty,   

Ten etap jest już bardzo niebezpieczny dla organizmu i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza !!!!!!  Pamiętaj zatem, że w trakcie upałów należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów do 2-3 litrów na dobę, ale nie zapominaj również, że musisz również uzupełniać utracone w procesie pocenia sole mineralne ( sód i potas) . Zwróć zatem uwagę na  to aby, aby pić wysokozmineralizowaną wodę.               

Pij więcej wody !!!

                       
Eva H.L.
Twój Magiczny Zakątek - www.evahl.pl
Terapeuta Reiki, Dyplomowany Instruktor Nails Company

Foto: 

Dodaj komentarz

Odpowiedz na pytanie