Czakra splotu słonecznego (Manipura)

Czakra splotu słonecznego (Manipura)

śr., 05/03/2014 - 11:42 -- EvaHL

Kolejny wpis będzie dotyczyć trzeciej z kolei czakry tzn. czakry splotu słonecznego.  Kolejna ważna czakra, która ma ogromny wpływ na nasze życie, zdrowie, uczucia… ,rządzi przemianą materii oraz sprawuje pieczę nad  dążeniem do władzy. Ta czakra dodaje nam wiatru w żagle !!!

 • jej inne nazwy to: Manipura, czakra splotu słonecznego, centrum pępkowe
 • położenie: szerokość 2 palców powyżej pępka
 • kolor: żółty do złoto-żółtego
 • przyporządkowany żywioł: ogień
 • przyporządkowanie cielesne: dół pleców, jama brzuszna, żołądek , śledziona, wątroba, woreczek żółciowy, system trawienny, wegetatywny system nerwowy;
 • przyporządkowane gruczoły: Trzustka/wątroba – trzystka pełni decydującą role przy przetwarzaniu oraz trawieniu pożywienia. Poza tym wydziela bardzo istotny hormon – insulinę, która gra pierwsze skrzypce jeśli chodzi o utrzymanie równowagi poziomu cukru we krwi, oraz w przemianie węglowodanów. Enzymy, które wydziela trzustka są bardzo ważne  dla przemiany tłuszczów i białek;
 • zmysł: wzrok
 • kamienie: żółty turmalin,  bursztyn, cytryn, topaz
 • zasada podstawowa: kształtowanie bytu, to centrum osobistej siły, pewności siebie i witalności, kontroluje nasze ego, impulsy, pasje i dobre samopoczucie;
 • symbol: dziesięciopłatkowy lotos
 • czakra zrównoważona: szacunek do siebie i innych

Zaburzenia:

 • czakra wirująca zbyt szybko – pracoholizm, osoby często wpadające w gniew;
 • czakra wirująca zbyt wolno – niepewność, nadmierne przejmowanie się tym co powiedzą inni, lęk przed samotnością, ciągła potrzeba otuchy;
 • fizyczne – tłumienie energii, które często prowadzą do raka; artretyzm, zaparcia, biegunki, wrzody, kłopoty z trawieniem, kłopoty sercowe powiązane z obawami przed siłą, cukrzyca;
 • emocjonalne – potrzeba rządzenia, niska samoocena, nadwrażliwość na krytykę;

Trzecia czakra odpowiada za nasze zdolności co do dokonywania wyborów. To dzięki niej potrafimy wytoczyć granicę, oraz wiemy kiedy powiedzieć zdecydowanie „tak”, a kiedy definitywne ‘nie”. Samokontrola, wyczucie umiaru i wewnętrzna dyscyplina – to również jest przyporządkowane do czakry splotu słonecznego. Brak tej samokontroli przyczynia się do mniejszych lub większych konfliktów dotyczących władzy.

Z perspektywy trzeciej czakry na życie patrzymy pod katem tego, co dobre, a co złe. Jak zauważyłeś życie wciąż nas testuje i poddaje próbie – to właśnie trzecia czakra odpowiada na te testy, które przecież wymagają odwagi…  W takiej sytuacji pierwsza czakra umacnia się i broni za pomocą czystego instynktu natomiast w trzeciej czakrze potrzebujemy już wówczas odwagi…  Taka jest różnica pomiędzy nimi.

Uporządkujmy zatem naszą dotychczasową wiedzę. Pierwszą czakrę zadowala przetrwanie, druga czakra dąży nieustannie do przyjemności, natomiast trzecia czakra odpowiada za rozwój kontroli wewnętrznej.

Brak równowagi w obrębie tej czakry to skrajności, czyli albo zbytnio nadużywamy swojej woli, lub też prawie jej nie wykorzystujemy. Nadużywanie oczywiście bardzo łatwo rozpoznać: nagle wszystko postrzegamy jako konkurencję, a każda sytuacja stwarza duże zagrożenie dla naszej pozycji społecznej. Naszym życiem zaczyna rządzić konflikt, wciąż jesteśmy w gotowości aby odpierać rzekome ataki i toczyć walkę. Nagle zaczynamy widzieć tylko swoje ambicje, nikomu nie ufamy , boimy się stracić kontrole nad biegiem wydarzeń, wszędzie podejrzewamy spekulacje przeciwko nam…

Osoba uzależniona od tego typu zachowań będzie miała bardzo ciężko wyzwolić się z takiego stanu.  Będzie wciąż szukać okazji do „uzasadnionego gniewu” – ale tylko ona będzie widzieć to uzasadnienie... Będzie czuć się w swoim żywiole, gdy będzie mogła powiedzieć że „ mam prawo się złościć, bo zobaczcie co mi się stało” … błędne koło , bo wciąż takim postępowaniem , będzie przyciągać sytuacje, które wg niej usprawiedliwiają jej gniew.

Co należy zrobić w takiej sytuacji ??? – pamiętając że energia w nas wyzwala zdarzenia w naszym życiu, a nie odwrotnie. Musimy zająć się w pierwszej kolejności zrównoważeniem energii wewnątrz siebie. Jeśli się dostroimy, wówczas konflikty ustaną.

Tak mniej więcej zachowujemy się w przypadku nadużywania woli. Zatem jak będzie się to miało, gdy czakra trzecia będzie działać niedostatecznie?? Krótko mówiąc będziemy odgrywać role męczennika, słowo ‘Nie” nie będzie potrafiło CI przejść przez gardło, przez co będziesz zachęcać otoczenie, aby cię wykorzystywali…  Jak łatwo zauważyć taka postawa cechuje osoby, które nie posiadają asertywności, mają niską samoocenę i słabą wiarę w siebie. Przeważnie takie osoby są sfrustrowane, gdyż robią nie to co by chciały, ale to co otoczenie od nich wymaga. Wina i wstyd blokują ich, przez co nie potrafią wyrazić siebie. Natomiast wydaje im się, że jak będą robić to, co się im narzuca, to znaczy że są „dobrymi ludźmi” .. błędne koło – prawda???? 

Przecież to wyzysk i „usługiwanie” a nie niesienie pomocy i „służenie” . Jeśli mierzyć je miarą odczuć, to są to bardzo oddalone od siebie definicje. Czyż nie lepiej się czujemy, gdy pomagając innym ludziom, służymy im, i sprawia nam to przyjemność. Natomiast jeśli jesteśmy tylko służącymi, wykonujemy to, czego się od nas wymaga, a my sami czujemy się poniżeni…  Dlatego potrzebujemy trzeciej czakry, która pomoże wyznaczyć nam te granice.

Harmonia czakry trzeciej objawia się tym, że osoba odnosi sukcesy, ale i jednocześnie   nie przeszkadza w odnoszeniu sukcesów innym osobom. Osoba taka czuje się bezpiecznie i pewnie w życiu, i w tym co robi, ma poczucie własnej wartości. Jest bardziej elastyczna i skłonna do współpracy z innymi ludźmi i nie w głowie jej rywalizacje na każdym kroku.

Jak już dało się zauważyć, czakra trzecia ( splot słoneczny), to ośrodek władzy i siły. Zrównoważona może być użyta z korzyścią dla wszystkich , jednocześnie nie będzie przy tym  pokusy by przy okazji kogokolwiek  wykorzystać .

Tutaj nagle odkrywamy, że potrafimy działać dyplomatycznie. Kiedy zachodzi taka potrzeba bronimy się, ale jednocześnie wcale nie jesteśmy nastawieni defensywnie. Za to potrafimy skutecznie podejmować działania, na które wcześniej świadomie się zdecydowaliśmy. Natomiast już nie rywalizujemy z ludźmi – włączamy się do współpracy z nimi.

Trzecia czakra może pomóc nam w rozwiązywaniu sporów ( nawet tych skrajnych , sądowych), pomaga w jasnym wyrażaniu swoich opinii oraz zdawaniu egzaminów. Wówczas , w takich sytuacjach powinniśmy wyciszyć emocje, wziąć głęboki oddech do splotu słonecznego i z pozycji równowagi przedstawić swój punk widzenia.  Ta czakra również pomaga jeśli chcemy wyciszyć i oczyścić swoje chaotyczne myśli. W aktywizowaniu czakry splotu słonecznego zdecydowanie pomoże nam Słońce, pole kwitnącego rzepaku lub zboża czy słoneczniki  – także wystawiajmy się do Słoneczka, byle z umiarem i zabezpieczeni kremem z filtrem UV wink

Niebawem pojawi się kolejny mój wpis w temacie czakr – zajmiemy się czakrą serca smiley

Magicznie pozdrawiam
Eva H.L.

Komentarze

Wysłane przez EvaHL w
Cieszę się Ulu, że udało mi się w czytelny i zrozumiały sposób przedstawić charakterystykę czakr. Czakry, które nie pracują harmonijnie niestety ale wpływają destrukcyjnie na nasze życie. W trakcie Zabiegów Reiki można ten problem zażegnać... Opis kolejnej czakry powinien pojawić się w ciągu dwóch dni :) Pozdrawiam i do następnego wpisu :)

Strony

Dodaj komentarz

Odpowiedz na pytanie